Korupcijos prevencija

Jei Valstybiniame psichikos sveikatos centre susidūrėte su korupcijos atvejais, darbuotojų piktnaudžiavimu tarnybine padėtimi arba likote nepatenkinti aptarnavimo kokybe, prašome pranešti el. p. info@vpsc.lt arba tel. +370 5 2671811. Bus reaguojama ir į anoniminius pranešimus.

Daugiau apie korupcijos prevenciją >>>

Info ASIS naudotojams

atkurimas100

 

i79rdt4931

nerukysiult

vilkai

trans_logo

i79rdt4931

i79rdt4931

2011 m. Pasaulio diena be tabako

en_tfi_wntd_2011_poster_lr2011 m. Pasaulio dienos be tabako tema – Tarptautinė tabako kontrolės pagrindų konvencija. Pasaulio sveikatos organizacijos Tabako kontrolės pagrindų konvencija yra svarbiausias tabako kontrolės instrumentas pasaulyje. Tai pirmoji Pasaulio sveikatos organizacijos inicijuota ir remiama tokio lygio tarptautinė sutartis visuomenės sveikatos srityje. Tai pirmoji tokio lygio sutartis Jungtinių Tautų istorijoje, kurią pasirašė daugiau kaip 170 valstybių. Šis dokumentas suteikia galimybę siekti aukštesnio sveikatos lygmens ir numato naujus bendradarbiavimo kelius tabako kontrolės srityje.

 

2011 m. Pasaulio dienos be tabako tikslas – pabrėžti Tarptautinės tabako kontrolės konvencijos svarbą. Tabako gaminių vartojimas vis dar išlieka viena iš svarbiausių mirties priežasčių, kurią galima pašalinti. Šiais metais daugiau kaip 5 milijonai žmonių visame pasaulyje mirs nuo rūkymo sukeltų širdies ir plaučių ligų, insulto, vėžio ar kitokių negalavimų. Į šį skaičių neįtraukti daugiau kaip šeši šimtai tūkstančių žmonių, iš kurių daugiau kaip ketvirtis yra vaikai, kurie mirs nuo pasyvaus rūkymo sukeltų ligų. Jei padėtis artimiausiu metu nepasikeis, pasaulinės tabako epidemijos nuostoliai iki 2030 metų išaugs iki 8 milijonų mirčių per metus. Nužudžiusi 100 milijonų žmonių 20 amžiuje tabako epidemija gali nužudyti 1 milijardą 21-ajame amžiuje.

Kaip jokia kita tarptautinė sutartis, Tabako kontrolės pagrindų konvencija įpareigoja šalis veikti drauge, kad tabako vartojimas imtų mažėti. Greta kitų įsipareigojimų, visuomenės sveikatos politiką reikėtų laikyti aukščiau už komercinius ir tabako pramonės interesus, reguliuoti kainas ir mokesčius taip, kad mažėtų tabako gaminių daroma žala, saugoti visuomenę nuo rūkymo sukeliamų ligų, reguliuoti ir skelbti tabako gaminių sudėtį, reguliuoti reikalavimus tabako gaminių pakuotėms, saugoti visuomenę nuo tabako keliamų pavojų, drausti tabako gaminių reklamą, skatinimą ir rėmimą, teikti pagalbą rūkantiesiems, norintiems atsikratyti savo priklausomybės, kontroliuoti neteisėtą prekybą tabako gaminiais, drausti pardavinėti tabako gaminius nepilnamečiams, sudaryti sąlygas tabako augintojams užsiimti alternatyvia veikla.

Tabako kontrolės pagrindų konvencijoje taip pat pabrėžiama tarptautinio bendradarbiavimo svarba, kad visos šalys galėtų įgyvendinti konvencijos įsipareigojimus.

2011 m. Pasaulio dienos be tabako tikslas – parodyti Tabako kontrolės pagrindų konvencijos įsipareigojimų svarbą ateities kartų sveikatai, žalingą tabako vartojimo ir pasyvaus rūkymo įtaką socialinei, aplinkos ir ekonominei gerovei.

 

Pagal PSO medžiagą parengė
Danguolė Šulienė

http://www.who.int/tobacco/en/

 
© 2016 Valstybinis psichikos sveikatos centras. Prašome pranešti apie netikslumus.