Korupcijos prevencija

Jei Valstybiniame psichikos sveikatos centre susidūrėte su korupcijos atvejais, darbuotojų piktnaudžiavimu tarnybine padėtimi arba likote nepatenkinti aptarnavimo kokybe, prašome pranešti el. p. info@vpsc.lt arba tel. +370 5 2671811. Bus reaguojama ir į anoniminius pranešimus.

Daugiau apie korupcijos prevenciją >>>

Info ASIS naudotojams

atkurimas100

 

i79rdt4931

nerukysiult

vilkai

trans_logo

i79rdt4931

i79rdt4931

Gegužės 31-oji – Pasaulio diena be tabako

2013 m. dienos be tabako tema – drauskime tabako gaminių reklamą, rėmimą ir skatinimą.

Tabako rūkymas nužudo apie 6 mln. žmonių per metus. Šeši šimtai tūkstančių iš jų yra nerūkantieji, kurie miršta nuo pasyvaus rūkymo. Septyni šimtai tūkstančių iš jų yra Europos Sąjungos piliečiai. 13 mln. Europos Sąjungos gyventojų serga rūkymo sukeltomis ligomis.
Rūkymo paplitimas, PSO specialistų jau seniai vadinamas epidemija, yra viena iš rimčiausių grėsmių sveikatai. Nuo rūkymo sukeltų ligų kas šešias sekundes pasaulyje miršta vienas žmogus, ir tai yra 1 iš dešimties suaugusiųjų mirties priežasčių. Tabakas – vienintelis legalus produktas, nužudantis maždaug pusę jį vartojančiųjų. Rūkymas nėra vien suaugusiųjų gyvenimo būdo pasirinkimas. Apie du trečdalius rūkančiųjų pradėjo rūkyti neturėdami 18 metų.


Maždaug pusė pasaulio vaikų nuolat kvėpuoja tabako dūmais užterštu oru. Apie 40 proc. vaikų auga šeimose, kuriose vienas iš tėvų rūko. Jei tai yra mama, tikimybė, kad toks vaikas rūkys užaugęs, labai išauga. 2004 m. apie 28 proc. vaikų mirties atvejų priežastis buvo pasyvusis rūkymas. Pasyvusis rūkymas suaugusiems yra širdies ir kraujagyslių bei kvėpavimo sistemos ligų, įskaitant plaučių vėžį, o kūdikiams – staigios mirties priežastis.
Pasaulio dienos be tabako proga Pasaulio sveikatos organizacija ragina drausti tabako gaminių reklamą, rėmimą ir skatinimą. Šiuo metu 19 valstybių, kurių gyventojai sudaro apie 6 proc. pasaulio gyventojų, yra visiškai uždraudusios tabako gaminių reklamą nacionaliniais teisės aktais. Apie 38 proc. pasaulio šalių yra įteisinusios minimalius tabako reklamos, rėmimo ir skatinimo draudimus arba jų iš viso neturi. Drausti tabako gaminių reklamą Pasaulio valstybes ragina Tarptautinė tabako kontrolės pagrindų konvencija. Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja šias tabako kontrolės priemones:
Tabako gaminių kainų ir akcizų didinimas;
Darbo vietos ir viešosios erdvės be tabako dūmų;
Sveikatos informacijos sklaida ir įspėjimai;
Visiškas tabako reklamos draudimas.

 

„Nėra saugių tabako produktų. Nėra saugaus tabako vartojimo lygio" – Pasaulio dienos be tabako proga primena Pasaulio sveikatos organizacijos generalinis direktorius.

Parengė
Danguolė Šulienė
Valstybinio psichikos sveikatos centro
Priklausomybės ligų skyriaus
Vyriausioji specialistė

 
© 2016 Valstybinis psichikos sveikatos centras. Prašome pranešti apie netikslumus.