Korupcijos prevencija

Jei Valstybiniame psichikos sveikatos centre susidūrėte su korupcijos atvejais, darbuotojų piktnaudžiavimu tarnybine padėtimi arba likote nepatenkinti aptarnavimo kokybe, prašome pranešti el. p. info@vpsc.lt arba tel. +370 5 2671811. Bus reaguojama ir į anoniminius pranešimus.

Daugiau apie korupcijos prevenciją >>>

Info ASIS naudotojams

atkurimas100

 

i79rdt4931

nerukysiult

vilkai

trans_logo

i79rdt4931

i79rdt4931

Lapkričio 21-oji – Tarptautinė nerūkymo diena

stop-smokingKasmet trečiąjį lapkričio ketvirtadienį (šiemet tai lapkričio 21-oji diena) Tarptautinės kovos su vėžio liga draugijos ir įvairių pasaulio šalių gydytojų, daugiausiai onkologų, iniciatyva minima Tarptautinė nerūkymo diena. Tai proga atkreipti rūkančiųjų dėmesį į galimybę atsisakyti vienos iš didžiausių grėsmių sveikatai – rūkymo.
Lietuvoje kasmet užregistruojama apie 1500 naujų plaučių vėžio atvejų. Iš visų mirčių, susijusių su onkologinėmis ligomis, 17 procentų sudaro plaučių vėžys. Pagrindinė jo priežastis – rūkymas.


Apie tai, kad tabako rūkymas sukelia vėžį, pirmasis 1761 metais paskelbė anglų gydytojas Džonas Hilas (John Hill). Apie ryšį tarp rūkymo ir plaučių vėžio dar 20 amžiaus pradžioje rašė vokiečių gydytojai, kurie nustatė, kad plaučių vėžiu vyrai serga 4-5 kartus dažniau, negu moterys. Vėlesni tyrimai tik patvirtino, kad rūkymas – pagrindinė sergamumo plaučių vėžiu priežastis. Tą faktą patvirtina ir tai, kad vis labiau plintant moterų rūkymui, jų sergamumas plaučių vėžiu taip pat didėja.
Nerūkymas – pati veiksmingiausia ir pigiausia įvairių ligų prevencijos priemonė. Ir nors mesti rūkyti be pagalbos kartais būna nelengva, nauda rūkančiojo ir jo aplinkinių sveikatai išaiškėja labai greitai.
Rūkymas – viena iš labiausiai paplitusių priklausomybės ligų, apie kurią sklando nemažai nepagrįstų nuomonių. Viena iš jų – kad tabakas mažiau kenkia sveikatai, negu alkoholis, ar kitos svaigiosios medžiagos. Deja, tiesa yra kita. Tabakas yra kancerogiškesnis už alkoholį, o vartojami kartu jie ne tik dar labiau padidina riziką susirgti plaučių vėžiu, bet ir riziką susirgti širdies bei kraujagyslių ligomis.
Valstybinis psichikos sveikatos centras, minėdamas Tarptautinę nerūkymo dieną kreipiasi į kiekvieną vis dar rūkantį žmogų – paklauskite savęs, ar neatėjo laikas padovanoti sau ir artimiesiems galimybę gyventi be cigaretės?

 

Ar žinojote, kad:

- 90-95 procentai susirgusiųjų plaučių vėžiu nuolatos rūkė
- Rūkantieji plaučių vėžiu suserga 10 kartų dažniau už niekada nerūkiusius
- Rūkančių tėvų vaikai dažniau serga lėtiniu bronchitu, astma, kitomis lėtinėmis kvėpavimo sistemos ligomis
- Mirtingumas nuo plaučių vėžio didesnis tų asmenų, kurie anksčiau pradeda rūkyti, surūko daugiau cigarečių
- 50 proc. pasaulio vaikų kenčia nuo pasyviojo rūkymo
- Rūkančių tėvų vaikai suaugę daug dažniau pradeda rūkyti patys.

Parengė
Danguolė Šulienė
Priklausomybės ligų skyriaus vyriausioji specialistė

 
© 2016 Valstybinis psichikos sveikatos centras. Prašome pranešti apie netikslumus.