Korupcijos prevencija

Jei Valstybiniame psichikos sveikatos centre susidūrėte su korupcijos atvejais, darbuotojų piktnaudžiavimu tarnybine padėtimi arba likote nepatenkinti aptarnavimo kokybe, prašome pranešti el. p. info@vpsc.lt arba tel. +370 5 2671811. Bus reaguojama ir į anoniminius pranešimus.

Daugiau apie korupcijos prevenciją >>>

Info ASIS naudotojams

atkurimas100

 

i79rdt4931

nerukysiult

vilkai

trans_logo

i79rdt4931

i79rdt4931

Pasaulio diena be tabako – 2014 metų gegužės 31-oji

Aukštesnės tabako kainos – mažiau mirčių ir ligų

WHO NMH PND Pasaulio dienos be tabako proga Pasaulio sveikatos organizacija kviečia visas valstybes didinti tabako gaminių kainas, taip paskatinant rūkančiuosius mesti rūkyti ir apsaugant juos nuo tabako vartojimo sukeliamos priklausomybės. Remdamasi 2012 m. tyrimų duomenimis, Pasaulio sveikatos organizacija teigia, kad per tris artimiausius metus 50 proc. padidinusios tabako gaminių kainas, visos šalys sumažintų rūkančiųjų skaičių 49 milijonais, ir išsaugotų 11 milijonų gyvybių.
Šiuo metu nuo tabako vartojimo sukeliamų ligų pasaulyje kas 6 sekundes miršta vienas žmogus. Tabakas nužudo maždaug pusę jį vartojančiųjų. Tai didžiulės netektys šeimoms, visuomenei, valstybėms. Tabako sukeltų ligų – vėžio, širdies ir kraujagyslių, plaučių ligų gydymas yra brangus. Tabako vartojimo sukeltos ligos dažniausiai užklumpa darbingo amžiaus žmones.


„Didinti tabako gaminių kainas yra efektyviausias būdas jo vartojimui sumažinti ir žmonių gyvybėms išsaugoti" – pabrėžė Pasaulio sveikatos organizacijos Generalinė direktorė Dr. Margaret Chan.
Didesnės tabako gaminių kainos atima norą įsigyti tabako gaminių jaunimui, kurio pajamos neretai daug mažesnės negu suaugusiųjų. Tai stabdo jaunimą nuo tolesnio vartojimo ir skatina norą mesti rūkyti. Du ar tris kartus pabrangę tabako gaminiai yra labai efektyvus būdas jaunimo rūkymo paplitimui mažinti.
Tabako gaminių kainos yra susijusios su sergamumu ir mirtingumu nuo rūkymo sukeltų ligų. Augant kainoms, ligų ir mirčių skaičius mažėja. Geriausiai tai atskleidžia Prancūzijos pavyzdys. Prancūzijoje nuo 1990 iki 2005 metų tabako gaminiai pabrango 3 kartus. Cigarečių pardavimai sumažėjo daugiau kaip 50 proc. Po kelerių metų jaunų vyrų mirtingumas nuo plaučių vėžio ėmė žymiai mažėti.
Tabako kainų augimas yra tabako kontrolės pagrindas. Tabako rūkymas yra svarbiausia mirčių priežastis. Tabakas nužudo 6 milijonus žmonių kasmet. Daugiau kaip 6 šimtai tūkstančių žmonių yra nerūkantieji, kurie kasmet miršta nuo pasyvaus rūkymo sukeltų ligų. Jei nebus imtasi jokių priemonių, šis skaičius 2030 metais gali išaugti iki 8 milijonų. Dauguma šių žmonių gyvena neturtingose šalyse.
Tabako gaminių kainų didinimas yra kertinis tabako kontrolės elementas. 2005 metais įsigaliojusi Tarptautinė tabako kontrolės pagrindų konvencija, kurią ratifikavo 178 šalys, 6 str. pabrėžia, kad tabako gaminių kainų didinimas yra svarbi tabako keliamos žalos mažinimo priemonė įvairioms visuomenės grupėms, ir labiausiai – jaunimui.

 

Pagal PSO medžiagą parengė
Valstybinio psichikos sveikatos centro
Priklausomybės ligų skyrius

 
© 2016 Valstybinis psichikos sveikatos centras. Prašome pranešti apie netikslumus.