Korupcijos prevencija

Jei Valstybiniame psichikos sveikatos centre susidūrėte su korupcijos atvejais, darbuotojų piktnaudžiavimu tarnybine padėtimi arba likote nepatenkinti aptarnavimo kokybe, prašome pranešti el. p. info@vpsc.lt arba tel. +370 5 2671811. Bus reaguojama ir į anoniminius pranešimus.

Daugiau apie korupcijos prevenciją >>>

Info ASIS naudotojams

atkurimas100

 

i79rdt4931

nerukysiult

vilkai

trans_logo

i79rdt4931

i79rdt4931

Paskelbta Europos narkotikų vartojimo paplitimo ataskaita (2014 m.)

Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centras (EMCDDA) Lisabonoje, paskelbė Europos narkotikų vartojimo paplitimo ataskaitą (2014 m.), kurioje pateikia narkotinių ir psichotropinių medžiagų situacijos analizę, intervencinių priemonių ir strategijų raidą, naujas epidemiologines tendencijas ir priemones.

Narkotinių ir psichotropinių medžiagų pasiūla.

Ataskaitoje keliamas susirūpinimas dėl naujai atsirandančių sintetinių opioidų ir haliucinogeninių medžiagų, kurių farmakologinis veiksmingumas yra toks didelis, kad net iš mažų kiekių galima pagaminti daug narkotinių medžiagų dozių.

Europoje kasmet pranešama apie maždaug milijoną neteisėtų narkotinių ir psichotropinių medžiagų konfiskavimo atvejų. 2012 m. kanapės Europoje sudarė daugiau kaip 80 proc. narkotinių ir psichotropinių medžiagų konfiskavimo atvejų (konfiskuota 457 tonos kanapių dervos ir 105 tonos džiovintų kanapių), antroje vietoje yra kokainas (sulaikyta 71 tona), amfetaminai (sulaikyta 5,5 tonos), heroinas (sulaikyta 5 tonos), konfiskuota 4 mln. ekstazio tablečių.

2013 m. valstybės narės pirmą kartą naudodamosi ES ankstyvojo įspėjimo sistema pranešė apie 81 naują psichoaktyviąją medžiagą.

 

Ataskaitoje pabrėžiama, kad internetas daro vis didesnę įtaką narkotinių ir psichotropinių medžiagų pardavimams ir kelia naujų iššūkių kovojant tiek su „naujų“, tiek su „senų“ narkotinių ir psichotropinių medžiagų pasiūla. Laisva teisės aktais nekontroliuojamų narkotinių ir psichotropinių medžiagų prekyba internetu, padidino jų prieinamumą platintojams ir vartotojams. 2013 m. stebėdamas internetą EMCDDA aptiko 651 svetainę, kurioje europiečiams buvo parduodamos teisės aktais nekontroliuojamos narkotinės ir psichotropinės medžiagos.

Narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimas ir su narkotinėmis ir psichotropinėmis medžiagomis susijusios problemos.

 

Maždaug ketvirtadalis arba daugiau kaip 80 mln. suaugusiųjų Europos Sąjungoje nors kartą gyvenime yra vartoję neteisėtų narkotinių ir psichotropinių medžiagų. Remiantis nuo 2011 m. ESPAD tyrimo pateiktais duomenimis, apskaičiuota, kad neteisėtų narkotinių ir psichotropinių medžiagų kada nors yra vartojęs vienas iš keturių 15–16 metų jaunuolis. Kanapės – visų amžiaus grupių, dažniausiai vartojama psichoaktyvi medžiaga.

 

Narkotinių ir psichotropinių medžiagų perdozavimas tebėra pagrindinė narkotinių ir psichotropinių medžiagų nuolatinių vartotojų mirties priežastis. Nustatyta, kad 2012 m. Europoje vidutinis mirštamumo nuo perdozavimo rodiklis buvo 17 mirties atvejų 1 mln. 15–64 metų gyventojų.

 

Švirkščiamųjų narkotikų vartojimas yra vienas pagrindinių per kraują plintančių infekcinių ligų (HCV, ŽIV, AIDS), perdavimo būdų, taip pat kitų infekcinių ligų, tokių kaip HBV, lytiškai plintančių ligų, tuberkuliozės, stabligės ir kt. rizikos veiksnys.

Medicininės ir socialinės priemonės narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimo problemoms spręsti.

 

Narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimo ir su jomis susijusioms problemoms spręsti taikomos įvairios prevencijos strategijos (atrankinė prevencija tikslinėms grupėms, infekcinių ligų plitimo prevencija ir kt.).

 

Priklausomybės nuo narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimo gydymas, ypač pakaitinė terapija, užkerta kelią perdozavimo atvejams ir sumažina narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartotojų mirties riziką. Apytikriai nustatyta, kad 2012 m. Europoje priklausomybę nuo neteisėtų narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimo gydėsi 1,3 mln. žmonių. Opioidų vartotojai sudaro didžiausią gydomų asmenų grupę.

 

Valstybinio psichikos sveikatos centro duomenimis, 2012 m. pabaigoje dėl psichikos ir elgesio sutrikimų vartojant opioidus iš viso buvo užregistruoti 4664 pacientai.

 

2014 m. EMDDA ataskaitos duomenimis 2012 m. pakaitinis gydymas Europoje buvo taikomas apie 734 000 opioidų vartotojų (Valstybinio psichikos sveikatos centro duomenimis, Lietuvoje, 2012 m. 687 pacientams buvo taikyta farmakoterapija pakaitiniais opioidiniais vaistiniais preparatais).

Ataskaitoje minima, kad gydymo pakaitiniais opioidais aprėptis (pacientai, kuriems reikalinga pagalba) yra daugiau kaip 50 proc. Europos probleminių opioidų vartotojų (Lietuvoje pakaitinio gydymo opioidiniais vaistiniais preparatais aprėptis – 9,7 proc.).

 

Europos narkotikų vartojimo paplitimo ataskaita. Tendencijos ir pokyčiai. (2014 m.) >>>

 

Pagal Europos narkotikų paplitimo ataskaitos (2014 m.) medžiagą

parengė Priklausomybės ligų skyriaus

vyr. specialistė Daiva Daunienė

tel. (8-5) 249 99 75, Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo Spam'o, jums reikia įjungti Javaskriptą, kad matytumėte tai

 
© 2016 Valstybinis psichikos sveikatos centras. Prašome pranešti apie netikslumus.