Korupcijos prevencija

Jei Valstybiniame psichikos sveikatos centre susidūrėte su korupcijos atvejais, darbuotojų piktnaudžiavimu tarnybine padėtimi arba likote nepatenkinti aptarnavimo kokybe, prašome pranešti el. p. info@vpsc.lt arba tel. +370 5 2671811. Bus reaguojama ir į anoniminius pranešimus.

Daugiau apie korupcijos prevenciją >>>

Info ASIS naudotojams

atkurimas100

 

i79rdt4931

nerukysiult

vilkai

trans_logo

i79rdt4931

i79rdt4931

Džiaukimės vasara be alkoholio

neprod bAlkoholio vartojimas yra vienas didžiausių paskendimų atviruose vandens telkiniuose rizikos veiksnių. Alkoholis lemia 20-50 proc. visų paskendimų pasaulyje. Higienos instituto Mirčių registro duomenimis Lietuvoje kasmet užregistruojama apie/virš 200 atsitiktinių paskendimų. Panašiai tiek, kiek pastaraisiais metais buvo žuvusiųjų eismo įvykiuose! Tėvai, vartojantys alkoholį, skiria mažiau dėmesio vaikams, dėl to išauga vaikų paskendimų tikimybė.
Karštą vasaros dieną daug kas mėgsta praleisti prie vandens telkinio. Ilgais šviesiais vasaros vakarais spėjame nuvykti prie ežero ir po darbo dienos. Pailsėti, atsipalaiduoti paežerėje mėginame išgėrę alkoholinių gėrimų, per karščius dažniau gaivinamės alumi. Svarbu nepamiršti, kad per karščius alkoholį organizmas pasisavina greičiau, nes tuomet greitėja medžiagų apykaita. Išgertas alkoholis tuo metu veikia stipriau, greičiau pasigeriama, greičiau apsinuodijama. Jei žmogus įpratęs išgerti butelį stipraus gėrimo, kaitroje jo elgesį sunku nuspėti. Išgertas alkoholis išplečia kraujagysles, vidaus kraujo apytakai lieka mažiau kraujo. Alkoholis veikia širdies ir kraujagyslių sistemą, per karščius jo išgėrus gali pakilti kraujospūdis, varginti galvos skausmai, kyla insulto ar infarkto grėsmė.
Paprastai žmogus žino, kiek gali išgerti, kad neprarastų savikontrolės. Tačiau vasarą šią dozę nustatyti kur kas sunkiau. Žmogus greičiau apgirsta, pasikeičia jo elgesys. Jis greitai praranda alkoholio dozės kontrolę ir pradeda gerti dar daugiau. Apsvaigus nuo alkoholio, darosi sunkiau įvertinti savo galimybes ir jėgas, tad, jeigu išgėrus einama maudytis, labai išauga rizika patirti galvos, stuburo traumas, nuskęsti. Gydytojai primena, kad išgėrus alkoholio, šilumos smūgio tikimybė padidėja net 15 kartų.
Be to, alkoholis skatina inkstus šalinti skysčius – kūnas netenka dar daugiau vandens ir mineralinių medžiagų. Tai gali lemti širdies ritmo sutrikimus, atsirasti širdies nepakankamumo požymių.
Mėgstančių per karščius išgerti alkoholio žmonių širdies raumuo netenka svarbių mikroelementų – kalio ir magnio. Dėl to sutrinka širdies ritmas, vargina nemalonūs jutimai širdies plote, galūnes ima traukti mėšlungis. Alkoholis, net vartojamas nedideliais kiekiais, nuodija kepenis, kenkia širdžiai, kasai, centrinei nervų sistemai.
Jis itin pavojingas dar nesubrendusiam organizmui. Paaugliai apsvaigsta ir apsinuodija net nuo mažų alkoholio dozių.
Reikėtų prisiminti ir tai, kad gazuoti alkoholiniai gėrimai geriau pasisavinami iš virškinamojo trakto, todėl juos geriantis žmogus greičiau apsvaigsta. Be to, vasarą dažno žmogaus organizmui trūksta skysčių – ne kiekvienas išgeria du ar tris litrus vandens per dieną. Kai žmogui trūksta skysčių, jis tampa apatiškas, vangus, apsunksta, jaučia silpnumą, nuovargį, o kartais ir galvos skausmus. Jei sutrikus skysčių balansui išgeriama alkoholio, kenčiamos ir stiprios pagirios.
Kad maudynės vandens telkiniuose būtų saugios patariama nevartoti alkoholio tiek prieš maudynes, tiek maudantis, ypač būnant kartu su vaikais.
Primename, kad Lietuvoje yra draudžiama vartoti alkoholį viešose vietose, pasirodyti girtam viešose vietose. Tai užtraukia administracinę atsakomybę pagal Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso 178 straipsnį.
Būkime atsakingi, saugokime save ir savo vaikus. Kviečiame paklausyti patarimo – per karščius, prie vandens telkinių atsisakyti bet kokio alkoholio.

Informaciją paruošė
Priklausomybės ligų skyrius
Tel. 8 5 2499976

 
© 2016 Valstybinis psichikos sveikatos centras. Prašome pranešti apie netikslumus.