Korupcijos prevencija

Jei Valstybiniame psichikos sveikatos centre susidūrėte su korupcijos atvejais, darbuotojų piktnaudžiavimu tarnybine padėtimi arba likote nepatenkinti aptarnavimo kokybe, prašome pranešti el. p. info@vpsc.lt arba tel. +370 5 2671811. Bus reaguojama ir į anoniminius pranešimus.

Daugiau apie korupcijos prevenciją >>>

Info ASIS naudotojams

atkurimas100

 

i79rdt4931

nerukysiult

vilkai

trans_logo

i79rdt4931

i79rdt4931

Paskelbta 20-toji Europos narkotikų vartojimo ataskaita (2015 m.)

TDAT15001LTN Page 01Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centras (EMCDDA) pristatė metinę narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimo paplitimo bei esamos situacijos Europoje apžvalgą.

2015 m. apžvalgoje atkreipiamas dėmesys į aukštą kanapių vartojimo paplitimą ir su tuo augantį gydymo paslaugų poreikį, naujus hepatito C gydymo metodus, didėjančią naujų psichoaktyviųjų medžiagų pasiūlą ir jų kontrolės užtikrinimą Europoje.

 

Dėmesio centre – kanapės

Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centro (EMCDDA) atsakaitoje pabrėžiama, kad kanapės – visų amžiaus grupių dažniausiai vartojama psichoaktyvi medžiaga. Apskaičiuota, kad per paskutinius 12 mėnesių kanapių vartojo 14,6 mln. jaunų europiečių, t.y. 15–34 metų.

 

Europoje pirmą kartą dėl priklausomybės nuo narkotinių ir psichotropinių medžiagų gydytis pradedantys asmenys dažniausiai kanapes nurodo kaip pagrindinę priežastį pradėti gydymą.

Ataskaitoje pateikti duomenys pabrėžia didžiulę kanapių įtaką su narkotinėmis ir psichotropinėmis medžiagomis susijusių nusikaltimų statistikai: kanapių konfiskavimo atvejai sudaro 80 proc. visų narkotikų konfiskavimo atvejų, o kanapių vartojimo ar laikymo asmeninio vartojimo reikmėms atvejai sudaro per 60 proc. visų Europoje užregistruotų su narkotinėmis ir psichotropinėmis medžiagomis susijusių teisės pažeidimų.

Europos heroino rinkos pokyčiai

Heroinas – labiausiai Europos narkotinių ir psichotropinių medžiagų rinkoje paplitęs opioidas. Tradiciškai Europoje importuojamojo heroino galima įsigyti dviem pavidalais. Baltasis heroinas (druskos pavidalo), kuris seniau buvo vežamas iš Pietryčių Azijos, bet dabar gali būti gaminamas ir Afganistane ar kaimyninėse šalyse yra mažiau paplitęs nei rudasis heroinas (heroino cheminis pagrindas), kuris įvežamas daugiausia iš Afganistano.

Su heroinu susijusioms problemoms spręsti Europoje vis dar tenka didelė su narkotinėmis ir psichotropinėmis medžiagomis susijusių išlaidų sveikatos priežiūrai ir socialinėms paslaugoms dalis. Iš ataskaitoje surinktų duomenų matyti, kad gydymo paslaugų poreikis ir su heroinu susijusi žala toliau mažėja. Jungtinių Tautų organizacijos vertinimu nerimą kelia opijaus gamyba Afganistane – šalyje, iš kurios atkeliauja didžioji Europoje suvartojamo heroino dalis, kuri smarkiai padidėjo. Dėl šios faktoriaus atitinkamai gali didėti heroino prieinamumas. Tarp heroino tiekimo pokyčių ženklų – Europoje aptiktos laboratorijos, kuriose gaminamas heroinas taip pat heroino kontrabandos kelių prisiderinimo ir nusikaltėlių grupuočių veikimo būdų prisitaikymo požymiai.

Naujų psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo paplitimas

Internetas yra europiečiams svarbi naujų psichoaktyviųjų medžiagų prekyvietė. Naujų psichoaktyviųjų medžiagų įvairovė, tiek jų kiekis Europos rinkoje tebedidėja. 2014 m. pirmą kartą aptikta 101 nauja psichoaktyvioji medžiaga. Internetas smarkiai paskatino naujų psichoaktyviųjų medžiagų rinkos vystymąsi – tiek tiesiogiai, per internetines parduotuves, tiek netiesiogiai – suteikdamas galimybę lengvai gauti mokslinių tyrimų ir farmacinių duomenų ir galimybę galimiems vartotojams keistis informacija. Naujas psichoaktyviąsias medžiagas vartoja tokios skirtingos žmonių grupės, kaip moksleiviai, vakarėlių lankytojai, kaliniai ir švirkščiamųjų narkotikų vartotojai.

Opioidai

Neteisėtas opioidų vartojimas Europoje tebėra neproporcingai didelės dėl narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimo sergančių ir mirštančių asmenų dalies sergamumo ir mirštamumo priežastis. Pagrindinis Europoje vartojamas opioidas yra heroinas. Tarp gydytis pradedančių opioidų vartotojų pastebimos dvi tendencijos: vartotojų skaičius mažėja, o vidutinis amžius didėja (2006 m. vidutinis amžius buvo 25-29 m., o 2013 m. 30-34 m.).

Ataskaitoje pateikiama apskaičiuota gydymo pakaitiniais opioidais aprėptis, t.y. dalis narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartotojų, kuriems būtina taikyti šią intervencinę priemonę, - daugiau kaip 50 proc. Europos probleminių opioidų vartotojų. Daugelyje šalių gydymo paslaugas gavo arba šiuo metu gauna dauguma opioidų vartotojų. Nacionaliniu lygmeniu gydymo paslaugų aprėptis labai skiriasi ir mažiausia ji yra Latvijoje, Lenkijoje ir Lietuvoje (maždaug 10 proc.).

 

Europos narkotikų vartojimo paplitimo ataskaita. Tendencijos ir pokyčiai. (2015 m.) >>>

 

Pagal Europos narkotikų paplitimo ataskaitos (2015 m.) medžiagą

parengė Priklausomybės ligų skyriaus

vyr. specialistė Daiva Daunienė

tel. (8-5) 249 99 75, Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo Spam'o, jums reikia įjungti Javaskriptą, kad matytumėte tai

 
© 2016 Valstybinis psichikos sveikatos centras. Prašome pranešti apie netikslumus.