Korupcijos prevencija

Jei Valstybiniame psichikos sveikatos centre susidūrėte su korupcijos atvejais, darbuotojų piktnaudžiavimu tarnybine padėtimi arba likote nepatenkinti aptarnavimo kokybe, prašome pranešti el. p. info@vpsc.lt arba tel. +370 5 2671811. Bus reaguojama ir į anoniminius pranešimus.

Daugiau apie korupcijos prevenciją >>>

Info ASIS naudotojams

atkurimas100

 

i79rdt4931

nerukysiult

vilkai

trans_logo

i79rdt4931

i79rdt4931

2015 metų lapkričio 19-oji – Tarptautinė nerūkymo diena

Tabako rūkymas – labiausiai paplitusi priklausomybės liga, tarptautinėje ligų klasifikacijoje įvardijama kaip Psichikos ir elgesio sutrikimai vartojant tabaką. Ši priklausomybės rūšis kelia daugiau sveikatos problemų ir priešlaikinių mirčių, negu visos kitos legalios ir nelegalios narkotinės medžiagos kartu sudėjus.

Pasaulio sveikatos organizacija rūkymo keliamą pavojų asmens ir visuomenės sveikatai lygina su epidemijų keliamais pavojais. Populiariai kalbant, nėra nė vienos žmogaus organizmo sistemos, kuriai nekenktų rūkymas, kaip nėra ir nekenksmingų cigarečių.

Tabako dūmuose esančios medžiagos slopina organizmo imuninį atsaką ir organizmas nesugeba atpažinti ir sunaikinti pakitusių (mutavusių) ląstelių. Greta cigaretėse esančio nikotino, sukeliančio priklausomybę, greta vėžį sukeliančių medžiagų – kancerogenų, ne mažiau rūkančiojo sveikatai kenkia ir su kiekvienu dūmu įkvepiamos smalkės, degant cigaretei išsiskiriančios dervos, kiti elementai.

Metimas rūkyti – efektyviausias būdas apsisaugoti nuo rūkymo sukeltų ligų. Ne visiems tai pasiseka be artimųjų ar sveikatos priežiūros specialistų pagalbos. Apsisprendimui mesti rūkyti įtakos turi rūkančiojo žinios, nuostatos ir ketinimai, draugų, bendraamžių įtaka, artimųjų, šeimos narių pavyzdys, specialistų nuomonė. Neretai užtenka tik, kad šeimos gydytojas paklaustų pas jį atėjusio ligonio, ar šis nerūko. Dažną tai rimtai paskatina atsisakyti šio įpročio. Apklausų duomenys tvirtina, kad dauguma rūkančiųjų pamąsto, kad kada nors reikėtų mesti.

Apsispręsti atsisakyti cigaretės gali paskatinti supratimas, kad rūkydamas žmogus kenkia ne tik sau, bet ir tiems, kuriuos labiausiai myli – šeimos nariams, vaikams, draugams, žmonėms, su kuriais praleidžia daugiausia laiko. Jei jiems tenka būti prirūkytose patalpose, grėsmė jų sveikatai labai išauga.

Metimas rūkyti yra veiksmingiausias būdas nesusirgti rūkymo sukeltomis ligomis. Metus rūkyti gerėja fizinė savijauta, plaučių, kvėpavimo funkcijos, mažėja rizika susirgti vėžiu, miokardo infarktu ir kitomis ligomis. Mesti rūkyti naudinga bet kokio amžiaus žmogui. Atsisakius rūkymo mažėja su juo susijusių ligų rizika, ilgėja gyvenimo trukmė. Nauda sveikatai tuo didesnė, kuo anksčiau metama rūkyti.

                                          

Parengė

Valstybinio psichikos sveikatos centro

Priklausomybės ligų skyrius

 
© 2016 Valstybinis psichikos sveikatos centras. Prašome pranešti apie netikslumus.