Korupcijos prevencija

Jei Valstybiniame psichikos sveikatos centre susidūrėte su korupcijos atvejais, darbuotojų piktnaudžiavimu tarnybine padėtimi arba likote nepatenkinti aptarnavimo kokybe, prašome pranešti el. p. info@vpsc.lt arba tel. +370 5 2671811. Bus reaguojama ir į anoniminius pranešimus.

Daugiau apie korupcijos prevenciją >>>

Info ASIS naudotojams

atkurimas100

 

i79rdt4931

nerukysiult

vilkai

trans_logo

i79rdt4931

i79rdt4931

Paskelbta 2016 m. Europos narkotikų vartojimo paplitimo ataskaita

21-oje Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centro (EMCDDA) paskelbtoje analizėje atkreipiamas dėmesys į tai, kad Europoje narkotikų vartojimo problemos darosi vis sudėtingesnės, ir tam didesnę nei kiti veiksniai įtaką daro stimuliantai, naujos psichoaktyviosios medžiagos, netinkamai vartojami vaistai ir probleminis kanapių vartojimas. Kaip ir ankstesniais metais, 2016 m. analizėje Europos opioidų vartojimo problema yra svarbiausias klausimas, kuris atspindi vis dar didelį šių narkotikų poveikį mirštamumui ir sergamumui.

 

Narkotikų tiekimas ir rinka.

Pasauliniame kontekste Europa yra svarbi narkotikų rinka, kurią palaiko tiek vietos rinkoje vykdoma narkotikų gamyba, tiek narkotikų kontrabanda iš kitų pasaulio regionų. Europoje taip pat gaminami kanapių produktai ir sintetiniai narkotikai: kanapės daugiausia gaminamos vartojimui vietos rinkoje, o kai kurie sintetiniai narkotikai gaminami eksportui į kitas pasaulio šalis. Nors tradiciškai neteisėtais narkotikais prekiaujama fizinėse prekyvietėse, per pastarąjį dešimtmetį atsirado naujų interneto technologijų, kurios padėjo kurtis internetinėms prekyvietėms. Narkotikų prekyvietės gali veikti regimajame žiniatinklyje – paprastai jose prekiaujama nekontroliuojamomis cheminėmis medžiagomis pirmtakais, naujomis psichoaktyviosiomis medžiagomis arba falsifikuotais ir suklastotais vaistais. Slaptoji prekyvietė – tai internetinė pardavimo platforma arba prekyvietė, kurioje įdiegtos privatumą apsaugančios technologijos ir sutelkti prekiautojai, parduodantys daugiausia neteisėtas prekes ir paslaugas. Daugeliu savo savybių šios prekyvietės primena tokias prekyvietes kaip eBay ir Amazon – pirkėjai gali ieškoti produktų ir pardavėjų ir juos palyginti.

Kanapės yra Europoje dažniausiai, t.y. daugiau kaip trimis ketvirtadaliais 78 proc. atvejų, konfiskuojamas narkotikas ir tai rodo palyginti didelį šio narkotiko vartojimo paplitimą. Antroje vietoje tarp visų narkotikų – kokainas 9 proc. Mažesnę konfiskuojamų narkotikų dalį sudaro amfetaminai – 5 proc., heroinas – 4 proc. ir MDMA – 2 proc.

 

Heroinas – labiausiai Europos narkotikų rinkoje paplitęs opioidas. 2014 m. teisėsaugos institucijų Europos šalyse konfiskuotų kitų opioidų buvo opijus, taip pat vaistai morfinas, metadonas, buprenorfinas, tramadolis ir fentanilis.

 

Europoje kokainas prieinamas dviem pavidalais, iš kurių labiausiai paplitęs – kokaino milteliai, o mažiau paplitęs yra krekas – rūkomoji šio narkotiko forma.

 

EMCDDA vykdo labai įvairių naujų psichoaktyviųjų medžiagų stebėseną. Tai ir sintetiniai kanabinoidai, sintetiniai katinonai, fenetilaminai, opioidai, triptaminai, benzodiazepinai, arilalkilaminai ir įvairios kitos medžiagos. 2015 m. pirmą kartą aptikta 98 naujų medžiagų, taigi dabar stebima daugiau kaip 560 naujųjų medžiagų, iš kurių 380 (70 proc.) buvo aptiktos per pastaruosius 5 metus.

 

Siekiant užkirsti kelią pakaitinės terapijos vaistų vartojimui ne pagal medicininę paskirtį, nacionaliniu lygmeniu įgyvendinamos įvairios strategijos, pvz., rengiami mokymai gydytojams praktikams ir pacientams, įgyvendinamos strategijos, kuriomis siekiama užtikrinti, kad gydymas atitiktų nustatytus reikalavimus, t.y. vaistai būtų išrašomi tinkamai ir būtų prižiūrimas jų vartojimas, vaistai tiekiami tokia farmacine forma, kuri atgraso pacientus nuo netinkamo jų vartojimo, naudojami elektroniniai vaistų dalytuvai ir taikomos kontrolės priemonės.

 

Narkotikų vartojimo paplitimas ir tendencijos.

 

Šiuo metu narkotikų vartotojų vartojamų medžiagų įvairovė Europoje yra didesnė, nei praeityje. Narkotikų vartotojai dažnai vartoja kelis narkotikus ir kiekvienas narkotikų vartojimo atvejis gali būti skirtingo pobūdžio – tai gali būti ir narkotikų pabandymas, ir dažnas jų vartojimas, nuo kurio asmuo tampa priklausomas. Apskritai visus narkotikus dažniau vartoja vyrai ir šis skirtumas paprastai ryškesnis analizuojant intensyvesnį arba reguliaresnį narkotikų vartojimą. Kanapių vartojimo paplitimas maždaug penkis kartus didesnis nei kitų medžiagų. Nors heroino ir kitų opioidų vartojimas tebėra palyginti retas reiškinys, šie narkotikai ir toliau dažniausiai siejami su žalingesnėmis narkotikų vartojimo formomis, įskaitant narkotikų švirkštimąsi.

 

Apytikriai apskaičiuota, kad daugiau kaip 88 mln. suaugusiųjų arba šiek tiek daugiau nei ketvirtadalis Europos Sąjungos gyventojų nuo 15 iki 64 metų nors kartą gyvenime yra bandę neteisėtų narkotikų. Vyrai (54,3 mln.) vartoja narkotikus dažniau nei moterys (34,8 mln.). Dažniausiai vartojamas narkotikas yra kanapės (51,5 mln. vyrų ir 32,4 mln. moterų), daug mažiau asmenų teigia bent kartą gyvenime vartoję kokainą (11,9 mln. vyrų ir 5,3 mln. moterų), MDMA (9,1 mln. vyrų ir 3,9 mln. moterų) ir amfetaminus (8,3 mln. vyrų ir 3,8 mln. moterų). Kanapių vartojimo nors kartą gyvenime lygis tarp šalių labai skiriasi ir svyruoja nuo maždaug keturių iš 10 suaugusiųjų Prancūzijoje ir trečdalio suaugusiųjų Danijoje ir Italijoje iki mažiau nei dešimtadalio Bulgarijoje, Vengrijoje, Maltoje, Rumunijoje ir Turkijoje.

 

Su narkotikais susijusi žala ir atsakomosios priemonės.

 

Pripažįstama, kad dėl neteisėtų narkotikų vartojimo labai didėja visuotinė ligų našta. Neteisėtų narkotikų vartojimas siejamas su lėtinėmis ir ūmiomis sveikatos problemomis, kurias sunkina įvairūs veiksniai, įskaitant narkotikų vartojimo būdą, asmeninį pažeidžiamumą ir socialinį narkotikų vartojimo kontekstą. Prie lėtinių problemų priskiriama priklausomybė nuo narkotikų vartojimo ir su narkotikais susijusios infekcinės ligos, taip pat esama įvairių ūmių padarinių sveikatai, kurių dalis priklauso nuo vartojamo narkotiko; narkotikų perdozavimas – išsamiausiai dokumentais patvirtintas žalingas poveikis. Nors tai nutinka retai, opioidų vartojimas vis dar siejamas su daugeliu ligų ir mirties dėl narkotikų vartojimo atvejų. Vartojant švirkščiamuosius narkotikus, narkotikų vartotojui kylanti rizika yra didesnė.

 

Kanapių vartojimas tarp jaunų žmonių kartu su alkoholio ir tabako vartojimu yra viena iš tų sričių, kurioms Europos prevencijos strategijose skiriama daugiausia dėmesio. Narkotikų vartojimo ir su narkotikais susijusių problemų prevencija tarp jaunų žmonių vykdoma taikant labai įvairius metodus. Aplinkos keitimo ir visuotinės strategijos skirtos visiems gyventojams, atrankinė prevencija – pažeidžiamoms grupėms, kurioms gali kilti didesnė su narkotikų vartojimu susijusių problemų rizika, o vykdant tikslinę prevenciją daugiausia dėmesio skiriama pavieniams asmenims, kuriems kyla minėta rizika. Daug narkotikų prevencijos veiklos vykdoma mokyklose, kuriose taikomi kai kurie metodai yra palyginti tvirtai pagrįsti surinktais duomenimis. Taip pat, vykdant įvairaus probleminio elgesio, įskaitant narkotikų vartojimą, prevenciją, teigiamai vertinamos šeimoms skirtos intervencinės priemonės. Įgyvendinant šeimose vykdomas prevencijos programas, paprastai tėvai mokomi, kaip padėti savo vaikams pasiekti jų amžiaus vaikams nustatytus raidos tikslus (be kita ko, išmokti kontroliuoti savo impulsyvų elgesį, gerinti socialinius įgūdžius ir stiprinti gebėjimą atsispirti pagundoms), kurie siejami su mažesne psichotropinių medžiagų vartojimo ir kitų elgesio problemų rizika. Šeimoje vykdoma visuotinė prevencija yra skirta visoms šeimoms ir ją vykdant taikomos intervencinės priemonės yra sutelktos į skirtingus vaiko raidos etapus, o tam tikros specialios programos skirtos marginalizuotoms ir pažeidžiamoms šeimoms, įskaitant šeimas, kuriose tėvai turi su psichotropinių medžiagų vartojimu susijusių problemų. Nors pažeidžiamoms šeimoms skirtos prevencinės intervencinės priemonės taikomos daugumoje šalių, 2013 m. atliktu ekspertų vertinimu, dažnai jų aprėptis yra nedidelė.

 

Palyginti nedideliam, bet reikšmingam skaičiui asmenų, turinčių su narkotikų vartojimu susijusių problemų, įskaitant nuo narkotikų priklausomus vartotojus, priklausomybės nuo narkotikų vartojimo gydymas yra svarbiausia intervencinė priemonė. Pagrindinis politinis tikslas yra užtikrinti galimybę gauti atitinkamas gydymo paslaugas.

 

Europos narkotikų vartojimo paplitimo ataskaita. Tendencijos ir pokyčiai. (2016 m.) >>>

 

Pagal Europos narkotikų paplitimo ataskaitos (2015 m.) medžiagą

parengė Priklausomybės ligų skyriaus

vyr. specialistė Daiva Daunienė

tel. (8-5) 210 28 15, el.p. Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo Spam'o, jums reikia įjungti Javaskriptą, kad matytumėte tai  

 
© 2016 Valstybinis psichikos sveikatos centras. Prašome pranešti apie netikslumus.